Zakoupili jste rodinný dům nebo byt ve Slaném https://revize-elektro-revtech.cz/slany/, v Přelíci, v Knovízi, v Podlešíně, ve Stehelčevsi, v Buštěhradě nebo v Kladně a zjistili jste, že je zde ještě elektřina tažená v hliníku? Toto není nic výjimečného, v České republice je stále v provozu velké množství těchto zastaralých řešení. Některá jsou ještě relativně bezpečná, jiná bezpečná rozhodně nejsou, ovšem každopádně u obou jde o záležitost, která již dávno překročila hranice původně deklarované životnosti. Snad málokdo tehdy předpokládal, že budou kabelové hliníkové rozvody sloužit déle, než padesát let. Co je na hliníku v současné době nebezpečného?
Zpuchřelá izolace – snad nejnebezpečnější je stav izolace vodičů ve zdi a v koncových prvcích. Jde vesměs o plastové, pryžové nebo dokonce textilní izolační vrstvy, které mohou být zdánlivě v některých místech zcela v pořádku, zatímco o půl metru dál se od drátů izolační vrstva odlupuje a hrozí jejich kontakt. Pokud by tu došlo k dotyku, mohl by tu vzniknout elektrický oblouk, podobně jako u elektrické svářečky, a mohli byste i vyhořet.
Přetížené vedení – před půl stoletím neexistovaly tak výkonné spotřebiče, tehdy měly slabší příkon a ten byl pro hliníkové kabely únosný. Pokud ovšem zapojíte do jedné zásuvky na prodlužovací šňůru rychlovarnou konvici, pračku, žehličku a mixér a uvedete je do provozu současně, může se stát něco podobného, jako v předchozím odstavci.
Povolené kontakty ve svorkách – hliník má vysokou tepelnou roztažnost a častým používáním zásuvky dochází průtokem proudu k zahřívání a při vypnutí zas k ochlazování. Střídavý záhřev a zchlazení kabelu způsobuje jeho střídavé smršťování a rozpínání a to pak může velmi snadno povolit šroub ve svorce. Pokud mezi šroubem a kabelem vznikne mezera, může tu opět dojít ke vzniku elektrického oblouku a k požáru. Proto se také doporučuje prozatím alespoň provizorně kontrolovat svorky a šrouby dotahovat.