Psycholog vs. Psychoterapeut
Jaký je vlastně rozdíl mezi psychologem a psychoterapeutem? Psycholog se primárně zaměřuje na psychické poruchy, tedy například na deprese, poruchy příjmu potravy nebo panické poruchy. Oproti tomu psychoterapeut je tu pro ty z nás, kteří se ocitli ve složité životní situaci, a neví, jak z ní ven. Pokud tedy máte například problémy v partnerském vztahu, hroutí se vám vztahy s rodinou, nebo vás například zmáhá práce, psychoterapeut je tu přesně pro vás. Jeho záměrem není diagnostikovat u vás duševní poruchu, ale pomoci se vám ve vaší situaci vyznat, a sami z ní najít řešení ven.
Jak sezení probíhá?
Jak takové sezení s psychoterapeutem probíhá? Připravte se na to, že budete mluvit. Hodně mluvit. Cílem psychoterapeuta není říct vám, co máte dělat, ale pomocí vhodně mířených otázek vám pomoci si tuto otázku zodpovědět sami. Psychoterapie není o tom, že by někdo vaše problémy řešil za vás, ale že se naučíte efektivní metody, jak svůj život dostat zpátky do normálu. S jeho pomocí odhalíte chybné vzorce chování a myšlení. Objevíte, co za vašimi potížemi vězí, a jak můžete změnit své chování a myšlení tak, abyste se cítili lépe. Zároveň vám psychoterapeut pomůže i pochopit ostatní strany problému, a bude užitečnou opozicí ve vaší sebereflexi. Naučíte se také, jak své potřeby komunikovat s okolím. Speciálním případem je pak párová nebo rodinná terapie, kde se sezení obvykle účastní více stran problémů, a psychoterapeut funguje jako modPerátor konfliktu.
Kolik sezení je potřeba?
To záleží jen na vás. Někomu stačí jedno, protože se potřebuje hlavně vypovídat, zatímco jiný potřebuje pracovat na problému několik týdnů, měsíců či dokonce let. Psychoterapie je často součástí psychologické či dokonce psychiatrické léčby, protože pacientům pomáhá naučit se znovu fungovat v běžném životě. Stejně tak je individuální i frekvence sezení. Někdo potřebuje sezení každý týden, někomu stačí jedno za čtrnáct dní či dokonce jednou do měsíce.
Nejdůležitější je, že psychoterapie není nic, za co by se měl člověk stydět. Čas od času ji může potřebovat každý, a vyhledat odbornou pomoc rozhodně není znakem slabosti.