Z meduňky lékařské si nejčastěji uděláme čaj při nespavosti, úzkosti, stresu a přepracovanosti. Jestliže chceme jí pěstovat na zahradě, měli bychom jí věnovat velkou péči.
Půda pro meduňku by měla být vzdušná, dostatečně vlhká a měla by obsahovat spoustu živin. Půdu bychom si měli před sázením připravit už na podzim, zryjeme jí do hloubky a přidáme chlévský hnůj. Jestliže je půda hodně písčitá neměli bychom zde meduňku pěstovat, šlo by to jen tehdy, kdyby byla půda dost humózní a byla by možnost jak jí správně zavlažovat.
Meduňka by měla růst na slunném a teplém místě, dále by měla být chráněná před větrem a mrazem v zimě. Neměla by se sázet na stinná místa a místa kde je hodně větrno.
Jestliže máme malou zahradu, tak se výsev meduňky zde nevyplatí. Ten by se měl provádět nejlépe v březnu a to ve skleníku nebo pařeništi. Nejvhodnější je si sazenice pořídit v zahradnictví nebo od souseda. Meduňka by se měla začít sázet koncem dubna a v rozpětí 30 x 30 cm. I tak je dobré meduňku chránit před mrazem a to buď ochrannou textilií, nebo nějakým poklopem.
Dále by meduňka lékařská měla mít dostatečnou zálivku a měla by se jednou za 14 dní hnojit tekutým organickým hnojivem.
Po celou dobu vegetace se sbírají listy nebo nať a meduňku lékařskou můžeme používat buď čerstvou, nebo klidně i sušenou a také se může klidně i zamrazit v mrazáku. Jestliže máme meduňku sušenou, její vůně velmi rychle vyprchává a její typickou citronovou chuť si zachovává jen několik měsíců. Její čerstvé listy můžeme použít během celé vegetační sezóny na přípravu bylinkových omáček, bylinných másel nebo do lahodně osvěžující citronády. Dále je velmi uklidňující koupel s odvarem meduňky. Jestliže trpíte na migrény, je vhodné pít čaj z listů meduňky lékařské. V kosmetice se nejčastěji meduňka používá do bylinných směsí a masek.