Již řadu let, má tento druh oleje v našich domácnostech své česné místo. Požíváme jej k dochucení salátů, ke smažení, do dipů a omáček či dokonce do domácí kosmetiky. Jak však v obchodě poznat který si koupit. Většina lidí hledí pouze na cenu výrobku a nestydí se koupit 2l oleje za 50Kč. Už na první pohled je zřejmé, že takhle tedy ne. Naštěstí se mezi námi najde dostatek lidí, kteří si váží kvality a chtějí pracovat a vařit s potravinou hodnou svého jména.
Test kvality
Na internetu proběhlo již mnoho testů kvality různých výrobců olivového oleje. Co si však musíme ujasnit je to, že ten nejlepší olej je vždy extra panenský. Tedy ten lisovaný za studena bez chemie. Uvádí se, že na 1l takového oleje padne až 7kg oliv. Výsledky testů jsou snadno a volně přístupné na internetu.
Vzhled oleje
Olej je potřeba chránit před sluncem. Tedy ty kvalitní výrobky budou stočeny a uskladněny v temných lahvích. Etiketa by měla uvádět nejen zemi původu (ty nejlepší se vyrábí ve Španělsku), ale i kyselost oleje. Kupujte jen ty s kyselostí do 1%. Pokud chcete co nejkvalitnější, hledejte produkt s kyselostí 0,3%. Na etiketě je obvykle také uvedeno datum spotřeby. Nejdelší čas uskladnění bez chemie je rok a půl. U Extra virgin olivového oleje máme pouze rok na jeho konzumaci. Barva a hustota produktu bohužel nic nevypovídá o jeho kvalitě. Zde máme volnou ruku, jak se říká.
Cena
Tady se asi není o čem bavit. Chci kvalitu, zaplatím. Kvalitní panenský olej zpracovaný mechanickými postupy se prodává od 100Kč nahoru za 0,5l.
Čemu se vyhnout
Za žádnou cenu nekupujte výrobek s označením Sansa nebo Pomace. Jedná se defacto o odpad, vzniklý při lisování oliv, kde pomocí chemie vymáčknou výrobci poslední kapičky oleje. Tímto "olejem" si tak leda natřete kolo. Určitě není vhodný ke konzumaci.
Dobře koupený produkt se nám odmění báječnou chutí a přínosem pro naše zdraví.